رک چیست؟معرفی انواع رک های شبکه

رک چیست

رک. اولین بار که اسم رک رو شنیدم، کلی علامت سوال برام ایجاد شد. اینکه رک چیه و چه کاربردی داره؟ جنسش از چیه؟ انواعش چیه؟ چرا باید ازش استفاده کنیم؟ اگر استفاده نکنیم چی میشه؟ بعد از کلی سرچ کردن دیدم که رک در کنار تجهیزات شبکه چقدر کاربردی و لازمه. اصلا شاید بدون وجود رک شبکه کلی خسارت به کارمون وارد بشه. اینکه برای هر کاری و هر تجهیزاتی یه نوعی رک لازمه. برای همین مقاله زیر رو تهیه کردم تا اونایی که مثل من کلی سوال براشون پیش اومده بتونن به جواب سوالاشون برسن.

رک چیست؟

تجهیزات شبکه های کامپیوتری برای بهتر کار کردن و در امان بودن از آسیب‌های فیزیکی نیاز دارن تا در یه فضایی قرار بگیرن که هم از اون‌ها نگهداری کنه و از کار کردنشون جلوگیری نکنه. برای همین مهندسین ابزاری مثل رک رو طراحی کردن. رک مثل یه جعبه‌ست که جنسش از فلزه. فلزی بودنش باعث میشه تا در اثر حرارت دستگاهای کامپیوتری ذوب نشه و خود رک آسیب نبینه. اولین تقسیم‌بندی رک بر اساس باز یا بسته بودن اون‌هاست. رک ها یا دیوار و در دارن یا ندارن. داشتن دیوار و در باعث حفظ امنیت رک میشه. از طرفی رک باعث میشه تا تجهیزات با نظم در کنار هم قرار بگیرن.

انواع رک شبکه و سرور

از نظر نوع نصب و استفاده رک‌ها دو نوع دیواری و ایستاده دارن.

رک دیواری

رک دیواری همون‌طور که معلومه با پیچ و مهره به دیوار نصب میشه و نیازی به چرخ نداره. رکای دیواری با ارتفاعات مختلف تو بازار هست که هر ارتفاع عمقای متفاوتی هم میتونه داشته باشه. رکای دیواری معمولا کوچیکن و برای تجهیزات خیلی سنگین مناسب نیستن. رک دیواری برای تجهیزات کوچیک یا قسمت کوچیکی از تجهیزات بزرگ استفاده میشن.

رک دیواری

رک ایستاده

رک‌ ایستاده ابعاد بزرگ‌تری نسبت به رک‌های دیواری دارن. از اون‌ها برای شبکه‌های بزرگ میشه استفاده کرد. رک‌های ایستاده معمولا چرخ و پایه دارن که بشه حرکتشون داد یا ثابتشون کرد. این رکا از ارتفاع کم تا زیاد دارن و عمقای مختلفی هم دارن.

رک ایستاده

ویژگی رک شبکه

رک‌ها یه سری ویژگی دارن که ممکنه تو همشون مشترک نباشه. یه سری از این ویژگیا رو پایین توضیح میدم.

 • دریچه عبور کابل: بعضی از رکا در سقف یا کفشون دریچه هایی دارن که میشه کابل ها رو ازشون رد کرد.
 • دیوارهای مشبک: دیوار یا پنل‌های مشبک باعث گردش و تهویه هوای داخل رک میشه و جلوی گرم شدن و پایین اومدن کارایی رو می‌گیره.
 • انواع درب: درب رک ممکنه تمام شیشه‌ای، شیشه‌ای با فریم فلزی، فلزی یا طلقی باشه.

درب فلزی مشبک

درب شیشه‌ای با فریم فلزی

متعلقات رک

رک‌ها ممکنه یه سری متعلقاتی داشته باشن که کاراییشونو منحصر به فرد کنه یا به بهتر کار کردن شبکه‌ها کمک کنه.برای مثال به چند نمونه اشاره می‌کنم.

 • فن: وقتی دستگاها گرم بشن، کاراییشون پایین میاد. پس، از فن برای خنک کردن هوای داخل رک کمک می‌گیرن.

فن رک

 • سینی: سینی یکی از متعلقات بسیار کاربردیه. سینی خودش دو نوعه. ثابت و متحرک. سینی ثابت برای جداکردن تجهیزات استفاده می‌شه و باعث تجهیزات کارایی بیشتر تجهیزاته. سینی متحرک هم حالت کشویی داره و میشه روش موس یا کیبورد گذاشت.

سینی ثابت رکسینی متحرک رک

 • بلانک پنل: بلانک پنل رک استفاده‌های زیادی داره که یکی از اون‌ها برای پر کردن فضای خالی داخل رکه. یکی دیگه محافظت از قطعات حساسه. یعنی برای اینکه یه سری قطعه‌های حساس کم‌تر در معرض آسیب باشن، اطرافشون بلانک پنل می‌ذارن.

بلانک پنل رک

 • چرخ: برای حرکت دادن رک‌های ایستاده از چرخ استفاده می‌کنن. چرخ ممکنه تکی یا دوبل باشه. بعضی چرخ‌ها نگهدارنده هم دارن.

چرخ رک

 • پاور ماژول: پاور ماژول یا ترمینال پنل یه قطعه ست که کار رساندن برق به داخل رک رو بر عهده داره. به جای اینکه همه کابل‌های قطعات دونه دونه از رک خارج شن، از یه پاور ماژول استفاده میشه که فقط کابل اون از رک خارج بشه. پاور ماژول میتونه 3 تا 9 پورت داشته باشه.

پاور ماژول رک

 • قفل: قفل برای امنیت تجهیزات بسیار ضروریه. قفل هم انواع مختلفی داره. یا ممکنه سوئیچی باشه یا ریتال. از قفل ریتال بیش‌تر برای درهای شیشه‌ای استفاده میشه.

قفل ریتال و سوئیچی رک

 • لایت پنل: لایت پنل یک وسیله‌س که برای روشن کردن داخل رک استفاده میشه.

لایت پنل رک

 • پیچ و مهره: پیچ و مهره‌ رک از جنس مرغوب ورق گالوانیزه‌س که برای بستن اون‌ها به آچار نیاز نیست.

پیچ و مهره رک

این مهمه که بین محصولات مختلف برندهای متنوع، بر اساس نیاز، رک مناسبی انتخاب بشه. پس بر اساس این مقاله می‌تونید هک به جواب سوالاتون برسین هم رک مناسبی رو برای تجهیزاتتون انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *