تفاوت کابل شبکه Crossover و Straight

تفاوت کابل شبکه کراس اور و استریت

سیم‌کشی کابل شبکه یا همون ترتیب و چیدمان رنگ سیم‌ها قبل از سوکت زدن، بر اساس استاندارد به دو صورت انجام می‌شه: استریت و کراس‌ اور. در این مطلب قصد دارم تفاوت کابل شبکه Crossover و Straight رو بررسی کنم.

سوکت Rj-45 کابل شبکه

سوکت شبکه RJ-45 دارای 8 پین هست که هر کدوم محل قرار گرفتن یکی از سیم‌های زوج تابیده‌شده هستن. این‌که هر سیم داخل کدوم پین قرار بگیره،‌ بر اساس استانداردی که می‌خواین مشخص می‌شه. T-568A و T-568B دو استانداردی هستن که می‌تونید بر اساس اون‌ها سیم‌کشی کابل شبکه رو انجام بدید.

این دو استاندارد برتری‌ای از نظر پارامترهای انتقال اطلاعات مثل سرعت و ظرفیت انتقال داده در هر ثانیه نسبت به هم ندارن و این‌طور نیست که با انتخاب یکی از اون‌ها، نتیجه‌ی نهایی تفاوت خاصی داشته باشه. خب با من همراه باشید که بریم سر وقت موضوع تفاوت کابل شبکه Crossover و Straight.

کابل شبکه Straight یا مستقیم

کابل شبکه Straight یا مستقیماگه بخوام در مورد ساختار کابل استریت یا مستقیم توضیح بدم،‌ باید بگم در زمان سوکت زدن کابل شبکه، از استاندارد و رنگ‌بندی یک‌سانی برای سیم‌کشی سیم‌ها استفاده شده. به‌صورت واضح‌تر می‌شه گفت سوکت‌هایی که دو سر کابل زده شده،‌ یا با استفاده از استاندارد T-568A بوده یا T-568B.

از کابل شبکه Straight که رایج‌ترین نوع کابل شبکه هم هست، معمولا برای اتصال دو دستگاه غیر هم‌نوع مثل وصل کردن سوییچ به روتر یا روتر به کامپیوتر استفاده می‌شه. مهم‌ترین کاربرد این کابل‌ها هم متصل کردن کامپیوتر به هاب و سوییچ هست.

البته می‌تونین با کابل استریت، دو کامپیوتر (که اتصال غیر هم‌نوع محسوب می‌شن) رو به هم وصل کنید. برای این کار باید از هاب کمک بگیرید، کابل استریت رو از هر کامپیوتر به هاب وصل می‌کنید و اتصال برقرار می‌شه.  مداری که در داخل هاب وجود داره، تغییراتی که لازمه رو انجام می‌ده. ولی اگر نخواید از هاب استفاده کنید، برای اتصال باید از کابل کراس استفاده بشه.

کابل شبکه Crossover یا ضربدری

کابل شبکه کراس

برعکس کابل استریت که استاندارد مورد استفاده در سیم‌کشی کابل باید نوعش یکی باشه، کابل شبکه Crossover باید جوری سوکت زده بشه که استاندارد دو سر کابل با هم یکی نباشه. مثلا یک طرف کابل بر اساس استاندارد T-568A سوکت زده بشه و طرف دیگه بر اساس استاندارد T-568B.

از این نوع کابل برای اتصال دستگاه‌های هم‌نوع استفاده می‌شه. متصل کردن مستقیم دو کامپیوتر به هم بدون استفاده از هاب و سوییچ یکی از مهم‌ترین کاربردهای این کابل هست. در اتصال مودم به مودم و همین‌طور اتصال دو هاب به هم از کابل کراس استفاده می‌کنن.

برای وصل کردن مستقیم دو کامپیوتر به هم،‌ در کابل کراس، ارسال یک کامپیوتر (TX) به دریافت کامپیوتر دیگه (RX)  وصل می‌شه.

تفاوت کابل شبکه Crossover و Straight

تفاوت کابل شبکه Crossover و Straight اینه که در کابل کراس از هر دو نوع استاندارد (T-568A و T-568B) استفاده می‌شه، ولی در کابل استریت فقط از یک نوع استاندارد.

تا قبل از این‌که قابلیت Auto-MDI/MDIX معرفی بشه و تجهیزات شبکه از اون پشتیبانی کنن، اگه برای استفاده‌ای که قرار بود از کابل شبکه داشته باشید، مثل اتصال دستگاه‌های همنوع یا غیرهمنوع؛ ‌شبکه رو با کابل اشتباهی راه‌اندازی می‌کردید، ارتباط بین اجزا و همین‌طور انتقال اطلاعات با سرعت خیلی پایینی انجام می‌شد؛ ولی بعد از تجهیز شدن اجزای اکتیو شبکه به این قابلیت،‌ دیگه مهم نیست برای اتصال دستگاه‌هاتون کابل Crossover استفاده کنید یا کابل Straight، چون دستگاه می‌تونه تفاوت بین کابل شبکه کراس اور رو از کابل مستقیم تشخیص بده و کار ارسال دیتاها روی زوج سیم‌های کابل رو بر اساس نوع استاندارد انجام می‌ده. در چند سال اخیر هم بیش‌تر سوییچ‌ها و روترهایی که تولید شدن، از این قابلیت Auto-MDI/MDIX پشتیبانی می‌کنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *