کیستون شبکه چیست؟ + بررسی انواع کیستون و کاربردهای آن

کیستون شبکه

در این مقاله می‌خوام کیستون شبکه و انواع اون‌ رو برای شما بررسی کنم تا با هم شناخت بهتر و بیش‌تری از این قطعه داشته باشیم؛ پس با من همراه باشید.

کیستون شبکه یکی از تجهیزات مهم و کاربردی در شبکه‌هاست. این قطعه در دسته‌ی تجهیزات پسیو قرار داره. به طور کلی وظیفه‌ی این قطعه اتصال کابل‌های شبکه به تجهیزات اکتیو مثل سوییچ، روتر و مودم و … است و در محل‌های مختلفی مثل داخل پچ پنل، فیس پلیت و باکس‌های روکار و توکار استفاده می‌شه.

انواع کیستون شبکه

این قطعه مانند هر وسیله‌ی دیگه‌ای بر اساس فاکتورهای مختلفی تقسیم بندی می‌شه. در این مقاله سعی کردم انواع مختلف کیستون رو برای شما معرفی کنم و توضیح کوتاه در مورد هر کدوم از اون‌ها بدم.

جنس

می‌شه گفت اولین تقسیم‌بندی برای هر وسیله و یا قطعه‌ای جنس اونه. کیستون‌ها به دو صورت فلزی و پلاستیکی تولید می‌شن که در بیش‌تر مواقع بر اساس نوع شبکه و تشخیص تکنسین از اون‌ها استفاده می‌شه.
از کیستون پلاستیکی در بیشتر شبکه‌ها استفاده می‌کنن‌، اما از کیستون‌های فلزی در شبکه‌هایی که کابل‌ها از کنار کابل‌های برق عبور می‌کنن استفاده می‌شه. دلیل استفاده از کیستون فلزی اینه که یک مسیر صحیح رو برای جرایان‌های القایی تا چاه ارت ایجاد کنه و همین‌طور سیستم ارتینگ رو کامل کنه.

نکته: در شبکه‌ها معمولا برای جلوگیری از برق گرفتگی افراد و آتش‌سوزی که به دلیل اختلاف زیاد در جریان‌ برق ایجاد می‌شه، از یک سیستم برای هدایت این اختلاف‌ها به زمین استفاده می‌کنن و این کار باعث جلوگیری از صدمات جانی و مالی می‌شه.

سایز کیستون‌ها

سایز و اندازه یکی دیگه از مهم‌ترین تفاوت‌ها در بین کیستون‌هاست. این محصولات به دو صورت باریک و پهن تولید می‌شن و هر کدوم از این سایزها رو برای استفاده در فضای خاصی طراحی، تولید می کنن.

size-keyston

زاویه‌ی کیستون‌ها

یکی دیگه از تفاوت‌های بین کیستون‌ها، دهانه و یا سطح تماس کیستون با سوکت‌ها و کابل‌های شبکه‌ست که به دو صورت 90 درجه و یا 180 درجه است؛ این تفاوت در عکس زیر به راحتی مشخص شده است.

زاویه‌ی کیستون شبکه

قفل شدن و یا پانچ

بعضی از کیستون‌ها برای اتصال به سوکت و کابل‌ها نیاز به یک ابزار برای پانچ شدن دارن؛ که معمولا در این مواقع از ابزار پانچ استفاده می‌شه، اما بعضی کیستون‌ها به‌صورتی طراحی شدن که با چرخش یک قطعه، پانچ شدن کابل یا سوکت در داخل اون‌ها انجام می شه؛ این نوع کیستون‌ها به ابزار برای پانچ نیاز ندارن.

panch-keyston

محل قرارگیری

کیستون‌ها معمولا به دو صورت روکار و توکار طراحی و تولید می‌شن که از نمونه‌های روکار برای استفاده‌های دیواری و از نمونه‌های توکار، برای استفاده در باکس های کف‌خواب استفاده می‌شه.

نکته: برای راحتی نصب کابل‌ها روی این قطعه، از دو کلاس A و کلاس B با دو رنگ مختلف استفاده می کنن.

استانداردها

یکی از مهم‌ترین تقسیم‌بندی‌های کیستون‌ها بر اساس نوع استاندارد اون‌هاست. این قطعه مثل کابل‌های شبکه استانداردهای Cat5،Cat5e ،Cat6، Cat6a، Cat7 و  Cat7a رو داره. در جدول زیر تفاوت این استانداردها رو می‌تونین به صورت ساده، راحت و کامل ببینید.

نوع استاندارد

سرعت پشتبانی کننده (مگابیت بر ثانیه)پهنای باند

(مگاهرتز)

طول کابل

(متر)

Cat5

10-100100

100

Cat5e

1000100100

Cat6

10000250

37-55

Cat6a10000500

50

Cat725000600

فاصله‌های طولانی

نکته: استفاده از تجهیزاتی که یک نوع استاندارد رو دارن و همین‌طور ساخت یک شرکت هستن باعث می‌شه که سازگاری بیش‌تری با هم در یک سیستم داشته باشن و این‌طوری راندمان اون‌ قطعه‌ها و همین‌طور کل شبکه بالا می‌ره.

همچنین باید بگم که کیستون‌ها به‌صورت UTP و SFTP هم تقسیم‌بندی می‌شن که این تقسیم‌بندی به‌خاطر هماهنگی و سازگاری بیش تر و بهتر با کابل‌های UTP و SFTP است.

برندها

معمولا شرکت‌هایی که تجهیزات پسیو تولید می‌کنن، کیستون شبکه هم تولید می‌کنن. شرکت‌هایی مثل سوپیتا، البرز، دانوب، امپ، لگراند، سانت، دی لینک، سرت پلاستیک، شایلین، اشنایدر اکتاسی و اشنایدر دیجی لینک از جمله شرکت‌های تولید کننده‌ی این محصول هستن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *